OLYMPUS TEKNİK SERVİS ARIZA KAYDI YARATMA


ARIZA KAYDINI OLUŞTURMADAN LÜTFEN DİKKATLE OKUYUNUZ!

Olympus ürünleri için teknik servis hizmeti anlaşmalı olduğumuz bir başka Japon teknoloji şirketi olan FUJITSU TECHNOLOGY SOLUTİONS BİLİŞİM LTD.ŞTİ. tarafından yürütülmektedir. Servis işlemi esnasında fiyat teklifi, gönderi bilgileri gibi detaylar bu firma tarafından size bildirilecektir.

Arıza kaydı oluşturmak için lütfen aşağıdaki formu eksiksiz olarak doldurunuz. Formu doldururken dikkat edilecek önemli noktalar:

1) Lütfen cep telefonu ve e-posta adresinizin doğru olduğundan emin olunuz. Servis merkezimiz size bu bilgiler üzerinden ulaşacaktır.

2) Vereceğiniz adresin gün içinde bulunabileceğiniz veya yetki verdiğiniz bir kişinin olduğu açık adres olduğundan emin olunuz. Posta Kutusu, Kargo Şubesi, Güvenliği olan Fabrika veya Kuruluş/ Kurum adresi vermeyiniz, güvenlik nedeniyle servisten gelen ürünler bu noktalara teslim edilememektedir.

3) Formu doldurup Gönder tuşuna bastıktan sonra, formun bir kopyası e-posta adresinize gönderilecektir.

KARGO PAKETİNİN HAZIRLANMASI KONUSUNDA
Lütfen arızalı ürünü tercihen orjinal kutusunda veya korunaklı kutuda paketleyiniz ve kargonun için ürüne ait garanti belgesi veya faturanın bir kopyasını ekleyiniz. Yasaya göre garanti belgesiz veya faturasız ürünleri garanti dışı kalmaktadır.

Arızalı ürünün en yakın YURT İÇİ KARGO veya MNG KARGO noktasından kargoya verebilirsiniz.

Yurt İçi Kargo gönderimlerinde 410405155 kodu ve Alıcı firma ARVATO LOJ.(FUJITSU) DIŞ TİCARET VE E TİC. HİZ. olarak kullanırsanız
MNG Kargo gönderimlerinde 59487837 kodu ve Alıcı firma ARVATO LOJ.(FUJITSU) DIŞ TİCARET VE E TİC. HİZ.kullanırsanız


Arvato Lojistik
Fujitsu Dış Ticaret ve E Tic Hiz.
Olympus Servis
Tuzla Deri Organize Sanayi Bölgesi
Gergef Sok. No: 24
Tuzla / İSTANBUL
Posta kodu 34956

adresine ücretsiz olarak teknik servis merkezimize ulaştırılacaktır.